Dezynfekcję wody basenowej ultrafioletem można podzielić na dwa rodzaje:
- a) baseny publiczne
- b) baseny prywatne
Zgodnie z wymaganiami SANEPIDU woda w niecce basenowej musi zawierać chlor.
Wymóg ten jest konieczny bez względu na stosowaną dezynfekcje ultrafioletem lub ozonem.
W przypadku ozonowania wymagana jest obecność dodatkowej instalacji usuwającej ozon z wody przed jej dostaniem się do niecki basenowej. Jest to konieczne, ponieważ obecność ozonu w wodzie jest szkodliwa dla oczu i skóry ( utleniona miedzy innymi powoduje powstanie wody utlenionej).
W przypadku chlorowania SANEPID wymaga, aby zawartość wolnego czynnego chloru mieściła się w przedziale 0,3 – 0,6 mg/l (wartość ta stanowi maksymalną ilość wolnego chloru w wodzie) Stężenie stałego chloru w wodzie powinno się mieścić w przedziale 0,2-0,3 mg/l.
Utrzymywanie takiego poziomu chloru wiąże się z wytwarzaniem w wodzie chloramin.
Chloraminy powstają wyniku reakcji chloru z azotem amonowym pochodzącym od kąpiących się ludzi. W zakresie PH wody basenowej mogą wytworzyć się mono i dwu-chloraminy.
Skuteczność dezynfekcji chloramin w wodzie wynosi około 60% w porównaniu do dezynfekcji wolnego chloru.
Dodany do wody chlor ulega prawie natychmiast dysproporcjonowaniu. W efekcie powstaje kwas podchlorawy HOCl, który może dysocjować na OCl– + H+. Stopień dysocjacji zależy od pH wody.
Woda zgodnie z normą musi posiadać pH zawierające się pomiędzy 6,5-7,6. W efekcie około 60% – 90% wody pozostaje pod postacią HOCl ( kwasu podchlorawego). Oznacza to że od 10% do 40% występuje jako anion OCl–, który jest 80 razy słabszym dezynfekantem niż HOCl.
Chloraminy są w większości odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach wody oraz większości podrażnień, w tym szczególnie oczu. Chloraminy są również uważane za czynnik rakotwórczy.
Przyjmuje się że zawartość chloru na poziomie 0,5 g/m3 po 2 godzinach kontaktu niszczy większość wirusów. Bardziej odporne wirusy np. Polio są niszczone dopiero po 5 godzinach i przy dawce chloru 1 g/m3.
Wynika z tych faktów, że woda basenowa odpowiadająca normie pod względem pH i ilości chloru może niestety zawierać bakterie i wirusy. W efekcie drobnoustroje przeniesione od kąpiących się ludzi zostają rozprowadzone przez system pomp na całą objętość niecki basenowej.
Aby uchronić się przed taką ewentualnością zalecane jest stosowanie dezynfekcji ultrafioletem w celu poprawy stanu bakteriologicznego oraz warunków kąpieli. Dezynfekcja ultrafioletem umożliwia likwidacje wszystkich bakterii i wirusów w wodzie pompowanej po filtrach do niecki basenowej. Aby zapewnić najlepszą sprawność działania urządzenia do dezynfekcji powinny być zainstalowane jak najbliżej wylotu wody.